Makulární degenerace - Toto onemocnění způsobené degenerací částí sítnice je nejčastější příčinou lidské slepoty u lidí nad 50 let. Při makulární degeneraci dochází k poruše žluté skvrny (macula lutea), což je oblast ve středu sítnice, která ovládá centrální zorné pole a umožňuje schopnost barevného vidění. Touto poruchou dochází k těžkému narušení zraku. Periferní vidění sice zůstává neporušené, ale střed zorného pole je rozmazaný, šedý nebo vyplněný jen černou skvrnou. Periferní vidění sice zůstává neporušené, ale střed zorného pole je rozmazaný, šedý nebo vyplněný jen černou skvrnou.
Hlavní příčinou vzniku makulární degenerace je pravděpodobně poškození buněk volnými radikálmi.Strava bohatá na nasycené tuky, kouření a nadměrné slunění může vést právě k tvorbě volných radikálů v sítnici. Vysoký krevní tlak a ateroskleróza mohou rovněž přispívat ke vzniku makulární degenerace, protože omezují přítok krve do sítnice.
Makulární degenerace se zatnul léčit nijak nedá, je možné jí ovšem předcházet užíváním potravinových doplňků, především vitamíny C, E a různých typů karotenoidů, které chrání žlutou skvrnu neutralizací volných radikálů.