je stav oka v důsledku nedostatku přísunu kyslíku pro správný metabolismus oka. Za přirozených podmínek rohovka oka přijímá kyslík a do okolí vylučuje oxid uhličitý. Proto je propustnost kyslíku u měkkých kontaktních čoček jedním z nejsledovanějších parametrů materiálu.
Nasazená kontaktní čočka je pro výměnu plynů oka s okolním prostředím určitou bariérou. Při nízké propustnosti kyslíku materiálu čoček může oko vykazovat známky sníženého přísunu kyslíku, vzniká hypoxie. Řada nositelů kontaktních čoček nedbá rad kontaktologa a přespává v kontaktních čočkách s nízkou propustností pro kyslík, které k přespání nejsou určené – právě to může být příčinou hypoxie, protože při zavřeném oka se přísun kyslíku snižuje na pouhou 1/3, při nasazené kontaktní čočce se tedy k oku dostává minimum kyslíku.
Hypoxie může mít vážné následky, jako např. otok rohovky, zákal rohovky, mikrocysty atd. a může vést až k vyčerpání rohovky a nutnosti přestat nosit kontaktní čočky.
Druhým problémem při nízké propustnosti materiálu čočky je tzv. hyperknapie – oko nemůže vylučovat oxid uhličitý a ten se pod čočkou hromadí - v přední vrstvě rohovky je příliš vysoký tlak.